Limity cen mieszkań

limity cen mieszkań

Limity cen mieszkań w programie Mieszkanie dla Młodych

Jedną z zasad programu Mieszkanie dla Młodych jest maksymalna cena mieszkania za metr kwadratowy. Jest ona wyliczana w odpowiedni sposób dla miejsca położenia nieruchomości, i zmienia się w zależności od sytuacji panującej na rynku. Cena ta określana jest dla miast wojewódzkich, terenów sąsiadujących z tymi miastami, oraz dla pozostałych gmin w tym województwie. Wiadomym jest, że ceny te będą wyższe dla Warszawy niż dla np. Olsztyna czy Białegostoku, oraz że limit dla mieszkania położonego w centrum miasta będzie nieco wyższy niż dla tego położonego w miejscowości znajdującej się pod danym miastem. Wartości te odzwierciedlają warunki rynkowe – znacznie łatwiej jest za tą samą cenę mieszkanie na obrzeżach miasta niż w jego centrum – mieszkania położone w mieście są po prostu droższe. Dlatego też w Warszawie można będzie kupić mieszkanie, którego cena za metr kwadratowy nie przekroczy 5860zł(jest to zarazem najwyższa kwota ze wszystkich miast), a w Rzeszowie można będzie nabyć mieszkanie o maksymalnej cenie 4100zł za metr kwadratowy. Na najwyższe dopłaty można zatem liczyć kupując mieszkanie w miastach takich jak Warszawa, Poznań, Gdańsk czy Łódź – sięgają one nawet około 26 tysięcy złotych. Najniższe z kolei czekają na mieszkańców miast takich jak Rzeszów, Lublin, Białystok czy Opole. Nie wynika to jednak z dyskryminacji niektórych regionów czy miast – po prostu mieszkania są tam zwyczajnie tańsze. Wielkość dopłaty różni się zresztą również od ilości posiadanych dzieci.

Zasady wyznaczania limitów cenowych

Limity cenowe ustala się na podstawie średniej z dwóch ostatnio ogłoszonych wartości wskaźnika przeliczeniowego kosztów odtworzenia 1 metra kwadratowego powierzchni mieszkalnej dla danego regionu. Są one ustalane przez Bank Gospodarstwa Krajowego 2 razy w roku, na przełomie marca i kwietnia, oraz września i października. Wyjątkiem jest tutaj województwo pomorskie, w którym wskaźniki będą ustalane o 3 miesiące później niż w pozostałych województwach.

limity cen mieszkań

Napisz komentarz

Możesz używać tych tagów html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>